نکات ایمنی استفاده از آبگرمکن دیواری

ماهیت آبگرمکن های دیواری

” هرچنداستفاده ازسیستم های تهویه مطبوع مرکزی روز به روز در حال گسترش است، هنوزهم دربسیاری از ساختمان های بخصوص مسکونی، سیستم های گازی و برقی از رایج ترین روش های کنترل درجه حرارت دمای محیط و تامین آب گرم بهداشتی ساختمان هستند. غالب ساختمان های مسکونی آب گرم بهداشتی مورد نیاز خود را با استفاده از آبگرمکن های دیواری تامین می کنند که خود نیازمند رعایت برخی اصول و نکات ایمنی است. حتماً مرگ خاموش بارها و بارها از رسانه ها به گوشتان خورده است. در همین راستا، در اینجا سعی کردیم با ارائه نکات ایمنی استفاده از آبگرمکن دیواری کاربران این سیستم های کارآمد را آگاه تر سازیم.”

” اول ازهمه ببینیم یک آبگرمکن دیواری چیست وچگونه عمل می کند؟ آبگرمکن های دیواری بااستفاده ازبرق و گازشهری (یا در برخی از مدل ها گاز مایع و کپسول) کار می کنند. گاز شهری وارد سیستم شده، توسط جریان هوا میکس می شود و در نتیجه جرقه ای که الکترود جرقه زن می زند مشتعل می گردد. با استفاده از حرارت حاصل از مشعل، لوله های مدار گرمایشی یا همان لوله های مبدل گرمایی گرم می شوند و می توانند سیال (آب سرد ورودی) را گرمایش کنند. به همین سادگی، آب گرم بهداشتی مورد نیاز ساختمان تامین می گردد. محصولات احتراق نیز از طریق دودکش به خارج از ساختمان هدایت می شوند. قابلیت تامین مداوم آب گرم و همچنین جاگیری بسیار اندک این سیستم ها از جمله دلایلی است که باعث رونق و گسترش آن ها شده است.”

” این مکانیسم ساده درعین ابتدایی وواضح بودن، نیاز به رعایت برخی از اصول و نکات ایمنی درزمان نصب، هنگام استفاده و درخلال تعمیرات دارد.”

1) ” درصورتی که متراژ محل مورد نظر کمتر از 50 متر مربع است، بهتر است به جای استفاده از آبگرمکن دیواری، از آبگرمکن های زمینی استفاده شود. به این علت که مصرف اکسیژن آبگرمکن های دیواری به مراتب بالاتر از سیستم های زمینی یا ایستاده است.”

2) ” فضای مفید لازم برای آبگرمکن در حدود 9 الی 12 متر در صورت عدم اشغال بیش از 2 متر مکعب توسط سایر وسایل است.”

3) ” وجود تهویه مناسب الزامی است. تهویه مناسب علاوه بر حفظ مسایل ایمنی و سلامتی، می تواند با تامین اکسیژن لازم عملکرد سیستم آبگرمکن را نیز بهبود بخشد.”

4) ” درصورت عدم وجود تهویه مناسب در محیط (غالباً آشپزخانه ها) میتوان با استفاده از فن یا … تهویه اجباری برای محیط تعبیه کرد.”

5) ” ازنصب آبگرمکن های دیواری در حمام (وجود بخار آب، کمبود اکسیژن و عدم وجود تهویه) اکیداًخودداری شود.”

6) ” ازنصب آبگرمکن های دیواری در محیط های بسته و فاقد درب و پنجره اکیداً خودداری شود.”

7) ” نصب آبگرمکن های دیواری گازسوز درمحیط های بسته ای مانند زیر زمین ها و انباری ها ممنوع است.”

8) ” درصورت نیاز برای نصب ازنصابان حرفه ای و زبده کمک بگیرید.”

9) ” ازنصب آبگرمکن دیواری گازسوزدراتاق های کوچک و بسته جدا خودداری کنید.”

10) ” رختکن هااصلاً محل مناسبی برای نصب آبگرمکن دیواری نیستندچرا که تهویه ندارند، اکسیژن در آن ها محدود است و احتمال آتش سوزی در آن ها بالا است.”

11) ” سعی کنید آبگرمکن رادر محلی دور ازدسترس کودکان نصب کنید.”

12) ” ازنصب آبگرمکن دیواری گازسوز دراتاق ها و انباری های متروکه خودداری کنید چرا که به دلیل فرسودگی مصالح و مواد، احتمال آتش سوزی بالا است.”

13) ” درآشپزخانه هایی که درب حمام ورختکن به آن ها بازمیشود نباید آبگرمکن دیواری نصب گردد. مگر اینکه فضای مورد به اندازه کافی (بیش از 30 متر مربع) بوده و سیستم تهویه مناسبی برای آن در نظر گرفته شده باشد، یا آشپزخانه به صورت اوپن باشد.”فروش لوله و اتصالات

14) ” استفاده ازیک آبگرمکن دیواری برای دو واحد یا دوطبقه ممنوع است. چراکه تمامی شیرهای آب گرم و … باید برای کاربر قابل دسترسی باشند.”

15) ” سعی کنید آبگرمکن رادر کمترین فاصله ممکن ازدودکش نصب کنید. به صورت استاندارد، طول ایده آل قسمت عمودی تا کلاهک ایده آل معادل 250 میلی متر است.”

16) ” نبایدارتفاق دستگاه زیاد در نظر گرفته شود. قابلیت مشاهده پیلوت برای کاربران ضروری است.”

17) ” فواصل آبگرمکن دیواری گازی ازکف و از اطراف بایدمطابق با استادنداردهای ارائه شده باشد. برای مثال، فاصله عمودی استاندارد از کف معادل 120 الی 140 سانتی متر، و فاصله افقی استاندارد از سایر تجهیزات گرمازا معادل 40 سانتی متر است.”لوله نیوپایپ

18) ” قبل ازنصب از کیفیت دیوار، مصالح آن و قدرت تحمل آن اطمینان حاصل کنید. دیوارمورد نظر باید بتواند وزن دستگاه را تحمل کرده و در عملکرد آن خللی وارد نکند.”

19) ” حداقل فاصله آبگرمکن ازدیوار مقابل 1 متراست تا رویه آن قابل جداسازی باشد.”اتصالات نیوفلکس

20) ” حداقل فاصله استاندارد آبگرمکن ازدیوار یا کابینت مجاور معادل 10 الی 15 سانتی متر در نظر گرفته می شود تا در صورت نیاز به تعمیرات و … رویه قابل جداسازی باشد.”

21) ” درآزمایشگاه ها ومحیط های دارای موادقابل اشتعال، آبگرمکن را به دور از این مواد نصب کنید.”

22) ” پریزبرق به هیچ عنوان نباید در پشت دستگاه قرار گیرد.”

23) ” درمحیط های مانند راه پله ها، انباری ها یا بالکن ها که رفت وآمد وجود ندارد و ارتفاع سقف کوتاه است از نصب آبگرمکن خودداری کنید”.

24) ” محل نصب آبگرمکن نباید درمعرض وزش باد یا یخ زدگی درفصول سرد باشد (سرپوشیده باشد).”

25) ” هنگام نصب و پس ازآن، الزاما مسیر خروج محصولات احتراق (مسیر دودکش) بررسی شود.”

26) ” بنابه نوع ومدل آبگرمکن، از دودکش با قطرمناسب استفاده گردد.”

27) ” استفاده ازکلاهک H برای دودکش الزامی است.”

28) ” فاصله استاندارددودکش از پشت بام (90 سانتی متر) رعایت شود.”

29) ” استفاده ازدودکش های شبکه ای ساختمان ها ممنوع می باشد.”

30) ” درصورت عایق کاری یا توکار بودن لوله کشیها تا 10 مترمیتوان سیال گرم را انتقال داد. در غیر این صورت، سعی کنید طول لوله کشی به منظور جلوگیری از هدر رفت حرارتی و انرژی کوتاه باشد.”

31) ” فاصله افقی استاندارد لوله های آب گرم و سرد 12 سانتی متربدون اتصالات اضافی است.”

32) ” قبل ازانتخاب سیستم و نصب آن فشارمحیط مورد استفاده، نوسانات آن ونیاز یا عدم نیاز به پمپ بررسی گردد .”

آبگرمکن دیواری